Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Mark Cavendish revine cu o victorie în etapa a cincea din Turul Franţei

Mark Cavendish revine cu o victorie în etapa a cincea din Turul Franţei

08 Iul 2010   •   19:37

Mark Cavendish şi-a revenit după problemele întâmpinate în ultimele zile şi a câştigat la sprint etapa a cincea din Turul Franţei 2010, obţinând a 11 victorie în Marea Buclă din carieră.

"Manxman" nu a putut să participe la sprint în prima etapă, după o căzătură, şi a terminat pe un dezamăgitor loc 12 miercuri, în finalul etapei a patra. Dar colegul lui, Mark Renshaw, l-a purtat excelent în etapa a cincea, ajutându-l să îşi recapete statutul de cel mai rapid sprinter din cursă.

Fabian Cancellara şi-a păstrat tricoul galben după ce a trecut linia de sosire în pluton. Galezul Geraint Thomas se află pe locul doi şi rămâne cel mai bine clasat tânăr rutier. Cavendish a trecut linia de sosire în faţa germanului Gerald Ciolek şi a lui Edvald Boasson Hagen, de la Team Sky. În urma acestui succes, Cavendish a urcat pe locul nou în clasamentul tricoului verde, cu 50 de puncte, însă la 52 de puncte în urma lui Thor Hushovd, care a terminat etapa pe locul cinci.