Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Mark Cavendish s-a impus în etapa a 11-a din Turul Franţei şi a preluat tricoul verde

14 Iul 2011   •   10:23

Britanicul Mark Cavendish a câştigat etapa a 11-a din Turul Franţei, desfăşurată pe o distanţă de 167,5 kilometri, între Blaye-les-Mines şi Lavaur şi a preluat tricoul verde al celui mai bun sprinter. Rutierul de la HTC i-a devansat pe germanul Andre Greipel, care îl învinsese la sprintul de marţi, şi pe americanul Tyler Farrar.

Pentru Cavendish a fost cea de-a 18-a victorie de etapă în Turul Franţei, performanţă cu care se află pe locul 8 într-un top al succeselor all-time din Le Tour. De asemenea, britanicul a preluat tricoul verde. însă obiectivul său în actuala ediţie este să obţină încă două succese.

Lupta pentru tricoul verde nu este uşoară, însă voi da totul. Vreau să îl păstrez şi să nu îl mai cedez. Mai sunt două posibilităţi de sprint masiv, la Montpellier şi Paris. Doresc să câştig ambele etape”, a declarat Cavendish, care nu a reuşit niciodată să devină cel mai bun sprinter din Le Tour, fiind învins de Thor Hushovd în 2009 şi de Alessandro Petacchi în 2010.

Etapa a 12-a a Turului Franţei, care va avea loc joi, este una la finalul căreia sunt aşteptate schimbări importante în clasamentul general. Plutonul va ajunge în Pirinei şi va încheia pentru prima oară la altitudine în această ediţie. Pe parcursul celor 211 kilometri, rutierii vor înfrunta trei căţărări legendare, una de primă categorie şi două de categorie specială, a Hourquette d’Ancizan, Col du Tourmalet şi Luz-Ardiden. Ultima dintre acestea revine în Le Tour după opt ani, în 2003 cel care a câştigat fiind Lance Armstrong, la finalul unei curse epice, în care americanul a căzut şi a avut probleme mecanice.