Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Martina Sablikova s-a impus în proba de 3.000 de metri patinaj viteză

Martina Sablikova s-a impus în proba de 3.000 de metri patinaj viteză

15 Feb 2010   •   16:00

Patinatoarea numărul unu în lume, Martina Sablikova, a evoluat excelent în proba de 3.000 de metri viteză, reuşind să cucerească medalia de aur la Jocurile Olimpice de iarnă cu un timp de 4 minuzte şi 2,53 secunde.

Sportiva din Cehia a terminat cursa de pe Ovalul Olimpic din Richmond cu peste două secunde în faţa germanei Stephanie Beckert, medaliată cu argint. Bronzul a revenit favoritei locale Kristina Groves, în timp ce campioana de la Torino 2006, Irene Wust, a încheiat pe locul 7.

"Am fost foarte emoţionată pentru că mai erau trei perechi pe lista de concurs. Îmi era teamă", a declarat Sablikova, care a privit restul concurentelor din mijlocul ovalului. După evoluţia penultimului grup, sportiva din Cehia a ştiut că timpul era suficient de bun cât să îi asigure medalia de bronz şi l-a îmbrăţişat imediat pe antrenorul ei. "Eram deja fericită că am câştigat o medalie", a mărturisit sportiva la final.