Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Echipa feminină de spadă, medaliată cu argint la Cupa Mondială

Echipa feminină de spadă, medaliată cu argint la Cupa Mondială

25 Oct 2015   •   20:37

Echipa feminină de spadă a României a cucerit medaliile de argint la etapa de Cupă Mondială de la Legnano (Italia), duminică, după ce a fost învinsă în finală de Rusia, cu scorul de 42-30, informează Agerpres.

România, în componența Ana-Maria Popescu (Brânză), Simona Gherman, Simona Pop, a învins Japonia în optimi, cu 38-34, în sferturi a trecut de Suedia, cu 45-37, pentru ca în semifinale să dispună de Franța, cu 36-31.

Echipa Statelor Unite s-a clasat pe locul al treilea, după ce a învins Franța în finala mică, scor 28-22.

La individual, chinezoaica Yiwen Sun s-a impus în finala cu Kristina Kuusk (Estonia). Româncele au avut clasări modeste: Ana-Maria Popescu — locul 17, Simona Gherman — 20, Amalia Tătăran — 41, Ioana Adriana Dumitru — 69, Anca Măroiu — 83, Ana Maria Constantin — 124, Loredana Dinu — 135, Raluca Sbârcia — 191.