Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Naţionala de polo a României a ratat calificarea în sferturi la Campionatul European din Croaţia

Sursa foto: Foto: Intact Images
06 Sep 2010   •   08:57

Naţionala de polo a României a remizat, 9 la 9, cu campioana europeană en-titre Muntenegru, în ultimul meci din grupa A. Tricolorii au ratat astfel calificarea în sferturi la Campionatul European din Croaţia

Poloiştii români aveau nevoie de un succes pentru a mai spera la calificare. Românii conduceau cu 8-7 după trei reprize. În ultima parte a întâlnirii însă, poloiştii din Muntenegru au preluat conducerea cu 9 la 8, iar tricolorii nu au mai putut decât să egaleze cu 24 de secunde înainte de final.

Cei mai buni jucători români în disputa cu Muntenegru au fost Andrei Iosep, trei goluri, şi Cosmin Radu cu două reuşite. Cu un total de două victorii, un egal şi două eşecuri, tricolorii au terminat pe locul patru în grupă. Italia, Croaţia şi Muntenegru s-au calificat mai departe.

România se va duela pentru locurile 7-12 la Europeanul din Croaţia.