Antena 3 Sport Alte sporturi Naţionala de polo a României va debuta împotriva Germaniei la turneul preolimpic de la Edmonton

Naţionala de polo a României va debuta împotriva Germaniei la turneul preolimpic de la Edmonton

de M.T.    |    20 Feb 2012   •   13:24
Naţionala de polo a României va debuta împotriva Germaniei la turneul preolimpic de la Edmonton
Sursa foto: Foto: Agerpres

Echipa naţională de polo a României a fost repartizată în grupa A a turneului preolimpic, care va avea loc la Edmonton, în urma tragerii la sorţi de duminică, de la Londra, anunţă Mediafax.

Alături de România, din grupa A mai fac parte selecţionatele Muntenegrului, Olandei, Greciei, Macedoniei şi Germaniei, aceasta din urmă urmând să fie prima adversară a „tricolorilor”, pe 1 aprilie.

Din grupa B a turneului preolimpic fac parte echipele Spaniei, Canadei, Braziliei, Argentinei, Venezuelei şi Turciei.

La Jocurile Olimpice de la Londra se vor califica primele patru clasate. Potrivit regulamentului, după jucarea meciurilor din grupe, în sistemul "fiecare cu fiecare", primele patru clasate vor evolua în sferturile de finală, învingătoarele calificându-se în semifinale.

Cele patru semifinaliste vor obţine calificarea la Olimpiadă, dar vor juca şi meciurile pentru medalii.

La Jocurile Olimpice sunt deja calificate  Marea Britanie (ţară organizatoare), Italia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Australia, Kazahstan şi SUA. Tragerea la sorţi a grupelor turneului olimpic va avea loc în 5 mai.

Competiţia masculină de la JO de la Londra va debuta în 29 iulie.

Programul complet al meciurilor din grupa A este următorul:

1 aprilie: Muntenegru - Olanda, Grecia - Macedonia, Germania - România
2 aprilie: Olanda - Macedonia, România - Grecia, Muntenegru - Germania
3 aprilie: Macedonia - România, Germania - Olanda, Grecia - Muntenegru
4 aprilie: Olanda - România, Muntenegru - Macedonia, Germania - Grecia
5 aprilie: Grecia - Olanda, Macedonia - Germania, Muntenegru - România

Programul fazelor eliminatorii din turneul preolimpic:

6 aprilie: meciurile din sferturile de finală, în sistem încrucişat (locul 1A - locul 4B, 2A - 3B, 3A - 2B şi 4A - 1B)
7 aprilie: semifinale locurile 1 - 4 şi locurile 5 - 8
8 aprilie: meciuri de clasament locurile 7 - 8 şi 5 - 6, finala mică şi finala mare.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close