Antena 3 CNN Sport Alte sporturi „Naţionala“ de rugby s-a calificat la Cupa Mondială din 2011, după 39-12 cu Uruguay

Sursa foto: Foto: gsp.ro
27 Noi 2010   •   18:48

Naţionala de rugby a României s-a calificat la Cupa Mondială din 2011, din Noua Zeelandă, după ce a învins, sâmbătă, cu scorul de 39-12 (21-0), selecţionata similară a Uruguayului, într-un meci disputat pe stadionul Arcul de Triumf, informează Mediafax.

Românii au jucat exemplar, marcând prin Csaba Gal (eseu), Alexandru Manta (eseu), Cătălin Fercu (eseu), Mădălin Lemnaru (eseu), Dănuţ Dumbravă (patru transformări şi două lovituri de pedeapsă) şi Vali Calafeteanu (o transformare). De asemenea, România a beneficiat de un eseu de penalizare după o greşeală tehnică a unui adversar.

Pentru Uruguay au marcat Crosa şi Dugonjic - câte un eseu, şi Arocena - o lovitură de transformare.

România va evolua la Cupa Mondială din 2011 din Noua Zeelandă, în compania reprezentativelor Argentinei, Angliei, Scoţiei şi Georgiei, în grupa B a competiţiei.

Echipa naţională de rugby a României a încheiat la egalitate partida tur din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială din 2011, din deplasare, scor 21-21.

Stejarii au condus cu 9-0, 14-5 la pauză şi 21-11 în repriza a doua la Montevideo, însă Uruguay s-a încăpăţânat să revină pe tabela de marcaj şi a reuşit acest lucru pe final.