Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Neuner câştigă titlul olimpic în proba de biatlon - 12,5 km. Eva Tofalvi, doar pe locul 24

22 Feb 2010   •   11:35

Magdalena Neuner a câştigat a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Vancouver şi a treia în total, cu un finiş în forţă în proba feminină de biatlon - 12,5 kilometri cu start în masă.

Medaliată cu aur şi în proba de urmărire de 10 kilometri, Neuner şi-a revenit după o primă rundă de trageri nefericită şi a terminat traseul în 35 de minute şi 19,6 secunde. La 5,5 secunde a venit rusoaica Olga Zaiţeva, în timp ce medalia de bronz i-a revenit germanei Simone Hauswald.

Românca Eva Tofalvi a încheiat pe locul 24, la o întârziere de două minute, 41 de secunde şi o sutime de învingătoare.