Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Norvegia a câştigat combinata nordică pe echipe şi a devenit prima ţară cu 10 medalii de aur la Soci

de M.T.    |    20 Feb 2014   •   14:53

Norvegia şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de iarnă, după ce a câştigat combinata nordică pe echipe şi a devenit prima ţară cu 10 medalii de aur la Soci.

Magnus Hovdal Moan, Haavard Klemetsen, Magnus Krog şi Joergen Graabak au încheiat pe locul 3 la proba de sărituri cu schiurile, dar au recuperat în cursa de schi fond, încheiată în 47:13.5.

Nordicii i-au devansat cu doar 0,3 secunde pe reprezentanţii Germaniei, care erau lideri după proba de sărituri, în timp ce Austria, campioana olimpică de acum patru ani, a completat podiumul (47:16.9).

În clasamentul pe medalii, Norvegia conduce în faţa Germaniei, cu 10 de aur, 4 de argint şi 7 de bronz.