Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Norvegia a urcat pe primul loc în clasamentul pe medalii la Soci, după ce a câştigat proba feminină de schi fond - sprint, stilul clasic

de M.T.    |    19 Feb 2014   •   15:08

Norvegia a obţinut a opta medalie de aur la Soci şi a urcat pe primul loc în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de iarnă, după ce echipa feminină a acestei ţări a câştigat proba de sprint, stilul clasic, din cadrul concursului de schi fond.

În formula Marit Bjoergen şi Ingvild Flugstad Oestberg, Norvegia a trecut prima linia de sosire, cu un timp de 16:04.05.

La distanţă mare, peste nouă secunde, a sosit echipa Finlandei (16:13.14), medaliată cu argint), în timp ce Suedia a completat podiumul (16:23.82).

În clasamentul pe medalii, Norvegia are 8 medalii de aur, 4 de argint şi 7 de bronz.