Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Norvegianul Joergen Graabak, campion olimpic la combinata nordică - trambulină mare

de M.T.    |    18 Feb 2014   •   15:40

Joergen Graabak a adus al doilea aur al zilei de marţi pentru Norvegia, după ce s-a impus surprinzător în proba de combinată nordică - trambulină mare din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci.

Deşi s-a clasat doar al şaptelea la sărituri, cu 132 de metri, şi a plecat cu o întârziere de 42 de secunde în cursa de schi fond 10 km, Graabak a reuşit să treacă primul linia de sosire, în 23:27.5.

Sportivul de 22 de ani se află la primul succes major într-o competiţie de asemenea anvergură, astfel că victoria sa este cu atât mai neaşteptată.

Medalia de argint a fost câştigată de un alt norvegian, Magnus Moan, care a fost cronometrat în 23:28.1.

Reprezentantul Germaniei, Fabian Riessle, a completat podiumul, cu un timp de 23:29.1.

Germanul Eric Frenzel, care a câştigat combinata nordică la trambulină normală din cadrul JO 2014, a plecat primul în cursa de schi fond, după ce a reuşit cea mai mare săritură din concurs (139,5 metri), dar s-a clasat în final pe locul 10.

Participarea sa la această probă a stat însă sub semnul întrebării, din cauza unui virus gripal.

În urma celor două titluri olimpice cucerite marţi, Norvegia a urcat pe locul secund în clasamentul pe medalii, la un singur aur în spatele liderului Germania.