Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Paul Constantin Pepene a devenit campion mondial de juniori la schi fond

Paul Constantin Pepene a devenit campion mondial de juniori la schi fond

30 Ian 2010   •   20:12

România a mai bifat o medalie la Campionatul Mondial de schi fond juniori din Germania. Paul Constantin Pepene, în vârstă de 22 de ani, a câştigat proba de urmărire 30 de kilometri, terminând cursa într-o oră, 24 de minute şi 45 de secunde.

Conform site-ului oficial al federaţiei de profil, Pepene a fost urmat de norvegianul Ole-marius Bach (1:25.11) şi de germanul Andreas Katz (1:25.11).

Vineri, Petrică Hogiu a câştigat medalia de argint în proba de urmărire 20 de kilometri din cadrul competiţiei de la Hinterzarten, informează Mediafax. Hogiu a terminat cursa în 57 de minute şi 35 de secunde, fiind devansat de rusul Petr Sedov cu 41 de secunde şi urmat la trei secunde de norvegianul Finn Haagen Krogh.