Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Pluşenko şi-a surclasat adversarii şi a câştigat aurul la CE de patinaj artistic

21 Ian 2010   •   23:37

Evgheni Pluşenko a continuat să domine concursul masculin la Campionatul European de patinaj artistic din Estonia şi în programul liber, reuşind în final să îşi adjudece medalia de aur. Pluşenko, care a revenit în concursurile de patinaj după o pauză de patru ani, a acumulat 255,39 de puncte şi a devenit mare favorit pentru o medalie de aur la Olimpiada de la Vancouver.

Pe locul secund s-a clasat elveţianul Stephane Lambiel, care după o interpretare şi o coregrafie excelente a recuperat handicapul din programul scurt, unde s-a clasat al treilea. Medalia de bronz i-a revenit lui Brian Joubert, cu 236,45 puncte.

Sportivul român Zoltan Kelemen, care la programul scurt a reuşit al 18-lea rezultat, a terminat pe ultimul loc în programul liber, 20, clasându-se pe locul 19 în clasamentul general, cu 161,10 puncte.