Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Prima medalie pentru România, la CM de atletism: Nicoleta Grasu, locul trei la aruncarea discului

22 Aug 2009   •   00:39

România a cucerit în sfârşit o medalie la Campionatul Mondial de atletism de la Berlin, după ce Nicoleta Grasu a terminat, vineri seară, pe poziţia a treia în finala probei de aruncare a discului.

Grasu a ratat prima din cele şase aruncări, însă la a doua aruncare a reuşit un record personal al sezonului de 65,20 metri, care a menţinut-o pe prima poziţie a clasamentului general până la sfârşitul finalei. La penultima aruncare, australianca Dani Samuels a trimis discul la o distanţă de 65,44 metri, cea mai bună performanţă din carieră, iar la ultima încercare cubaneza Yarelis Barrios a aruncat 65,31 metri şi profitat de ratarea Nicoletei Grasu pentru a-şi adjudeca bronzul.

La ediţia trecută a Campionatelor Mondiale de atletism, Grasu a obţinut bronzul, cu 63,40 metri. În cariera sa la Campionatele Mondiale, românca a mai obţinut încă o medalie de argint (2001) şi bronz (1999).