Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România a pierdut primul meci de la Campionatul Mondial de polo

România a pierdut primul meci de la Campionatul Mondial de polo

18 Iul 2011   •   11:19

Echipa naţională a României a debutat cu stângul la Campionatul Mondial de polo care se desfăşoară la Shanghai. Elevii lui Istvan Kovacs au pierdut în faţa Australiei, scor 8-9, deşi au condus la un moment dat cu 7-4.

România a condus mereu la finalul fiecăruia din primele trei sferturi, 2-1, 4-2 şi 7-5, dar a cedat pe în ultimele minute ale meciului, eliminarea definitivă a lui Kalman Kadar dovedinsu-se decisivă.

Golurile „tricolorilor” au fost marcate de Negrean (2), Cosmin Radu (2), Ramiro Georgescu (2), Andrei Iosep şi Kalman Kadar.

Echipa României, care face parte din Grupa B, mai are de jucat cu Serbia, pe 20 iulie, şi împotriva Chinei, pe 22 iulie. Primul loc din fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, în timp ce formaţiile de pe poziţiile 2 şi 3 vor juca în optimi.