Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Românii Mihalachi şi Dumitrescu, campioni europeni la canoe dublu 500 m, la CE de la Belgrad

Sursa foto: Foto: gsp.ro
19 Iun 2011   •   13:29

Echipajul de canoe dublu al României, format din Victor Mihalachi şi Liviu Alexandru Dumitrescu, a câştigat, duminică, medalia de aur pe distanţa de 500 de metri, la Campionatele Europene de la Belgrad, informează site-ul oficial al competiţiei.

Mihalachi şi Dumitrescu au parcurs distanţa într-un minut, 41 de secunde şi 641 de miimi.

Pe locul doi s-a clasat un echipaj din Azerbaidjan (01:41.689), urmat de reprezentanţii Poloniei (01:41.959).

Tot duminică, în proba de canoe simplu masculin 500 metri, Iosif Chirilă a ocupat locul 5, iar la kaiac dublu masculin 500 m echipajul Iustin Porcarasu/Dan Cristian Costea s-a clasat pe poziţia a noua.

România a mai obţinut, sâmbătă, la Belgrad, o medalie de argint (Iosif Chirilă, canoe simplu 1.000 metri) şi două de bronz (echipajele de canoe dublu şi kaiac-4 1.000 metri).