Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Roxana Cocoş a obținut trei medalii la Campionatele Europene de haltere din Turcia

14 Apr 2012   •   12:06

Sportiva română Roxana Cocoş a cucerit vineri trei medalii la Campionatele Europene de haltere de la Antalya (Turcia), în limitele categoriei 69 kg, informează Agerpres.

Roxana a luat bronzul la smuls cu 110 kg, fiind devansată în clasament de rusoaicele Oxana Slivenko, 115 kg, şi de Viktoria Savenko, tot 115 kg (mai grea cu 170 de grame decât compatrioata sa).

La aruncat, Roxana a fost devansată doar de Slivenko, iar la punctajul total această ierarhie s-a menținut. Savenko a avut același total cu Roxana Cocoș, dar s-a ales cu bronzul, fiind mai grea cu 510 grame decât sportiva din România.

La competiția care se încheie duminică, Florin Ionuţ Croitoru a câştigat marţi medalia de argint la stilul smuls, iar Răzvan Martin a cucerit joi o medalie de aur, la stilul smuls (159 kg), şi două de argint, la aruncat (188 kg) şi total (347 kg), în limitele categoriei 77 kg.