Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Scrimă: Clasări pe podium în Cupa Mondială pentru echipa feminină de spadă şi cea masculină de sabie

de M.T.    |    11 Feb 2013   •   11:01

Echipa feminină de spadă a României şi cea masculină de sabie au obţinut clasări pe podium în cadrul concursurilor de Cupă Mondială desfăşurate în weekendul trecut la Leipzig, respectiv Madrid.

În cadrul concursului feminin de spadă pe echipe de la Leipzig, România s-a clasat pe locul 3, după ce a învins echipa Rusiei cu 45-37 în finala mică.

România a trecut de Elveţia (43-29) şi de Suedia (45-29), înainte de a pierde în semifinale în faţa Chinei (36-40).

De altfel, chinezoaicele aveau să câştige şi finala competiţiei, 25-22 cu Ungaria.

În schimb, la individual, reprezentantele României au obţinut clasări modeste, cea mai bună fiind obţinută de Ana Maria Brânză, locul 33.

Într-o componenţă nouă, Tiberiu Dolniceanu fiind singurul component rămas din echipa masculină de sabie medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Londra, România a obţinut locul 3 în concursul de la Madrid.

Scrimerii români au învins Marea Britanie (45-32) şi SUA (45-42), dar au pierdut semifinala cu China (39-45), înainte de a se impune în faţa Germaniei în finala mică, scor 45-38.

În finala mare, Ungaria a trecut de China cu scorul de 45-31.

În concursul individual, Tiberiu Dolniceanu a obţinut cea mai bună clasare dintre scrimerii români, locul 17.