Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Shani Davis şi-a apărat titlul olimpic în cursa de 1.000 de metri patinaj viteză

18 Feb 2010   •   12:57

Americanul Shani Davis a devenit primul bărbat care a câştigat două titluri olimpice la patinaj viteză - 1.000 de metri, după ce a repetat performanţa de la Torino şi pe Ovalul Olimpic din Richmond. Davis, a cărui victorie din 2006 l-a făcut să devină primul sportiv negru care câştigă o medalie individuală la Jocurile Olimpice de Iarnă, a câştigat cursa într-un minut şi 8,94 secunde.

Americanul, care a patinat în ultima pereche, l-a întrecut cu 18 sutimi pe Mo Tae-bum din Coreea de Sud. Acesta, care luni câştigase titlul la 500 de metri, a terminat pe locul doi în un minut şi 9,12 secunde, în faţa americanului Chad Hedrick.

Davis, în vârstă de 27 de ani, care nu a pierdut nicio cursă de 1.000 de metri în acest sezon, a declarat că această victorie este cea mai frumoasă, lăsând şi câteva lacrimi să îi cadă pe obraz. "A fost momentul meu, este petrecerea mea. Pot sărbători, pot dansa. Mi-am câştigat acest drept", a mai declarat Davis.