Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Steaua învinge dramatic SC Miercurea Ciuc în meciul 5 al finalei. Lupta pentru titlu, relansată

Sursa foto: steaua sport club
25 Mar 2010   •   09:58

Echipa de hochei pe gheaţă a CSA Steaua a învins, miercuri, Sport Club Miercurea Ciuc, pe teren propriu, cu scorul de 3-2. Elevii lui Nelu Alexe au fost autorii unei reveniri dramatice în partida de pe Patinoarul "Mihai Flamaropol" din Bucureşti, în ultima treime a disputei. În acest moment, ciucanii conduc în finala campionatului naţional cu scorul general de 3-2 şi mai au nevoie de o singură victorie pentru a-şi păstra titul.
Conduşi la un moment dat cu trei victorii de către Sport Club în finala în curs, steliştii au reuşit a doua victorie consecutivă şi speră la o revenire istorică. Partida a cincea a început echilibrat, dar în sfertul al doilea Szőcs Szabolcs şi Mikko Niinikosky au dus scorul la 2-0 pentru ciucani. Viorel Nicolescu a recuperat un gol până la finalul reprizei, iar Steaua trebuia să mai marcheze de două ori pentru a-i apăra şansele de a câştiga titlul. În ultimele zece minute ale întâlnirii, Steaua a obţinut ce avea nevoie, prin două goluri ale lui Andrei Butochnov, potrivit rohockey.ro.
Formaţiile de joc:
Steaua
1. Adrian Catrinoi, 29. Lorand, Kari; 4. Stefan Florea, 5. Cosmin Fluieras, 7. Evgheni Pisarenko,12. Viorel Nicolescu, 13. Razvan Lupascu, 14. Andras Kostandi, 16. Ioan Timaru, 18. Leonard Pascaru, 19. Ciprian Tapu, 21. Andrei Butochnov, 22. Mihai Georgescu, 23. Soso Brian, 25. Valiantisin Kulianov, 32. Nicusor Lusneac, 33. Evgheni Emelyanenko, 55. Denis Zabludovsky, 93. Roberto Gliga, 99. Claudiu Mihailescu
Antrenor: Alexe Nelu
Sport Club Miercurea Ciuc
36. Stanislav Kozuch, 39. Gellert Ruczuj; 6. Istvan, Sprencz, 7. Zsolt, Molnar, 9. Jozef, Hruby, 12. Toms, Bluks, 16. Mikko Niinikosky, 18. Endre Kosa, 19. Otto Biro,
20. Tibor Basilides, 23. Ervin Moldovan, 24. Ede Mihaly, 27. Szabolcs Szocs, 32. Attila Kanya, 33. Szabolcs Papp, 39. Gellert Ruczuj, 40. Attila Balint, 44. Istvan Antal, 71. Levente Zsok, 76. Imre Janos, 77. Csanad Virag, 91. Tamas Biro.
Antrenor: Ulf Weinstock.
Meciul al şaselea al finalei este programat joi, 25 martie, pe Patinoarul "Mihai Flamaropol" din Capitală, începând cu ora 18:30.