Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Surpriză la biatlon: Slovaca Anastasia Kuzmina câştigă medalia de aur. Eva Tofalvi, pe locul 14

14 Feb 2010   •   01:49

Sportiva slovacă Anastasia Kuzmina a reuşit prima mare surpriză a Jocurilor Olimpice, câştigând medalia de aur în proba de sprint - 7,5 kilometri din cadrul concursului de biatlon desfăşurat la Whistler.

Cu o singură ratare la tragerea de jos, Kuzmina a terminat cursa în 19 minute şi 55,6 secunde. Magdalea Neuner din Germania, una dintre favoritele cursei, a ratat şi ea o dată din picioare şi a cucerit medalia de argint, sosind la 1,5 secunde în spatele slovacei, în timp ce bronzul i-a revenit franţuzoaicei Marie Dorin, care a venit la aproape 11 secunde în urma învingătoarei.

Dintre sportivele noastre, doar Eva Tofalvi a reuşit o clasare între primele 20 de biatloniste, ocupând locul 14, acelaşi ca şi la ediţia precedentă a Jocurilor Olimpice (Torino 2006), cu timpul de 20 de minute şi 45,1 secunde.

Mihaela Purdea a sosit pe locul 39, în 21 de minute şi 52,2 secunde, Dana Plotogea s-a clasat pe poziţia 49, cu timpul de 22 de minute şi 12,3 secunde, în timp ce Alexandra Stoian a realizat al 85-lea timp din 88 posibile: 24 de minute şi 4,6 secunde.