Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Victorie mare cu "Cangurii". România câştigă barajul cu Australia, 7-5, şi merge în sferturi la polo la mondiale

Sursa foto: romania polo
26 Iul 2009   •   20:37

Echipa naţională a României la polo pe apă s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei din capitala Italiei după o victorie importantă obţinută împotriva Australiei într-un meci de baraj. Elevii lui Istvan Covacs s-au impus în faţa ţării al cărei sport naţional e nataţia cu scorul de 7-5, după un meci în care au dominat în totalitate.
Două victorii în primele două meciuri în grupele din Italia, cu Macedonia şi ţara gazdă, i-au pus pe români într-o situaţie foarte favorabilă, dar acest avantaj s-a evaporat după ultima partidă din grupă, pierdută de ai noştri în faţa Statelor Unite. Barajul părea unul foarte dificil, dar concentrarea poloiştilor români a fost la nivel maxim mai ales în apărare, iar atacul a profitat din plin atunci când echipa adversă era în inferioritate numerică, informează prosport.
Următoarea partidă a românilor va fi una de mare luptă, împotriva echipei naţionale a Croaţiei, marţi, de la ora 16:00.