Antena 3 CNN Sport Bianca Ghelber, locul 7 în finala la ciocan, la Campionatul Mondial de Atletism de la Budapesta

Bianca Ghelber s-a clasat pe locul 7, seara trecută, în finala probei feminine de aruncarea ciocanului, de la Campionatul Mondial de Atletism de la Budapesta.

Sursa foto: Facebook | Ghelber Bianca Florentina
de Redacția Antena 3 CNN    |    25 Aug 2023   •   08:15

Românca a început întrecerea de la Budapesta cu emoții și după două încercări ratate a reușit să arunce 73.58 metri, performanță ce a ținut-o în competiție la jumătatea concursului, când încă era clasată pe locul 6.

Intrată în finala-finalei, unde acced primele 8 din cele 12 sportive, Ghelber a avut aruncări constante, cea mai lungă măsurând 73.70. Cu această performanță reușită din a cincea aruncare, sportiva din România s-a clasat în cele din urmă pe locul 7.

Performanța ei a fost la doar 30 de centimetri de îndeplinirea baremului olimpic de calificare, care este de 74.00 metri, notează Mediafax.

Podiumul a fost ocupat de Camryn Rogers (Canada) - 77.22 metri, Janee Kassanavoid (SUA) -76.36 m și DeAnna Price (SUA) - 75.41.