Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Argentina - Canada 5-0.

Argentina - Canada 5-0.

Sursa foto: maxi rodriguez
25 Mai 2010   •   10:07

Naţionala Argentinei a început cu dreptul pregătirile pentru Cupa Mondială, câştigând la scor amicalul disputat luni la Buenos Aires în compania Canadei. Selecţionata lui Diego Maradona a făcut spectacol în faţa a 55.000 de spectatori pe Stadionul Monumental şi s-a impus graţie reuşitelor lui Maxi Rodriguez, Di Maria, Aguerro sau Tevez.
Repartizaţi la Cupa Mondială din Africa de Sud în Grupa B, unde vor da piept cu Nigeria, Coreea de Sud şi Grecia, argentinienii au ales să înceapă pregătirile în faţa unei formaţii a Canadei pentru a le da moral bun atacanţilor. Şi, într-adevăr, jucătorii ofensivi ai lui Maradona au făcut spectacol, marcând goluri dintre cele mai frumoase. Maxi Rodriguez a deschis scorul pentru gazde în minutul 16, şi tot el a dublat avantajul în minutul 32. Tânărul Angel Di Maria, transferat de curând de la Benfica la Real Madrid, a punctat pentru 3-0 cu un şut fabulos cu exteriorul, din afara careului, în minutul 37. Scorul a devenit 4-0 în minutul 63, când Tevez a reluat în plasă dintr-o poziţie simplă, iar Aguerro a stabilit scorul final în minutul 71 după o fază proprie, finalizată cu şut la colţul de sus al porţii.