Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Australia - Ghana 1-1. "Stelele negre" joacă 65 de minute în superioritate, dar nu profită

19 Iun 2010   •   19:25

Ghana a fost ţinută în şah, scor 1-1, de Australia, care a jucat în zece oameni mai bine de o oră şi care se află în pragul eliminării de la Cupa Mondială din Africa de Sud.

După ce a fost zdrobită cu 4-0 în primul meci de Germania, Australia a început bine partida şi Harry Kewell a cerut penalty la un presupus fault al lui Lee Addy. Arbitrul a lăsat jocul să continue, însă "Socceroos" au reuşit în cele din urmă să deschidă scorul în minutul 11. Carl Valeri a obţinut un fault la Antony Annan şi Holman a reluat în poartă mingea scăpată în faţă de portar.

Echipa de la Antipozi avea totuşi să primească o lovitură importantă în minutul 25, când Harry Kewell a fost eliminat pentru un henţ în careu. Ayew a pătruns şi i-a întors mingea lui Jonathan Mensah în zona punctului cu var, iar acesta a şutat puternic pe cadrul porţii. Kewell, care se afla pe linie, a încercat să respingă cu umărul, însă mingea l-a lovit în braţ şi arbitrul a dictat penalty şi eliminare. Gyan l-a trimis pe Mark Schwarzer pe colţul opus şi a egalat pentru Ghana, însă africanii nu au reuşit să înscrie şi golul ce le-ar fi adus a doua victorie în grupa D.