Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Camerun, prima echipă eliminată de la CM 2010, după 1-2 cu Danemarca

Camerun, prima echipă eliminată de la CM 2010, după 1-2 cu Danemarca

19 Iun 2010   •   23:36

Camerun a devenit prima echipă eliminată de la Cupa Mondială, după ce a pierdut şi a doua partidă în Grupa E, scor 1-2 cu Danemarca. Se încheie astfel un al doilea turneu dezamăgitor pentru "super vulturi" în 2010, Camerun fiind eliminată prematur şi la Cupa Africii pe Naţiuni, de la începutul anului, când Egipt a învins-o în prima rundă eliminatorie.

Samuel Eto'o a deschis scorul pentru africani în minutul 10 şi totul mergea ca pe roate. Danemarca a avut însă tot timpul necesar pentru a-şi impune jocul şi pentru a întoarce rezultatul. Acest lucru a fost posibil graţie golurilor marcate de Bendtner în minutul 33 şi Rommedahl în minutul 61.

În urma acestui rezultat, Olanda şi-a asigurat matematic calificarea în optimile de finală, de pe primul loc al grupei, în timp ce Danemarca îşi va disputa celălalt loc de optimi cu Japonia, într-un meci direct. Danezii vor avea nevoie însă de o victorie şi în ultimul meci, având un golaveraj inferior niponilor.

Au evoluat echipele:

Camerun: 16. Hamidou  - 19. M'Bia, 3. N'Koulou, 5. Bassong (17. Idrissou '72), 2. Assou-Ekotto - 6. A. Song, 8. N'Djitap, 18. Eyong (11. Makoun '46), 10. Emana - 15. Webo (23. Aboubakar '78), 9. Eto'o. Antrenor: Paul Le Guen

Danemarca: 1. Sorensen - 6. L. Jacobsen, 3. Kjaer, 4. Agger, 15 S. Poulsen - 8. Gronkjaer (12. Kahlenberg '67), 2 C. Poulsen, 10. Jorgensen (7. Jensen '46) - 19. Rommedahl, 9. Tomasson (14. J. Poulsen '86) - 11. Bendtner. Antrenor: Morten Olsen.