Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Germania - Argentina 4-0, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Germania - Argentina 4-0, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

03 Iul 2010   •   18:53

După 4-1 cu Anglia, în optimile de finală, nu puţini au fost aceia care au declarat că supremaţia Germaniei s-a datorat greşelii de arbitraj prin care britanicilor le-a fost refuzat un gol. Nemţii au zdrobit însă şi în sferturile de finală o altă mare favorită la titlu, nimeni alta decât Argentina lui Diego Maradona şi a lui Lionel Messi.

Germania s-a impus cu un neverosimil 4-0 şi merge în semifinale unde va întâlni învingătoarea dintre Spania şi Paraguay.

Nemţii au început furtunos şi Thomas Mueller a trimis cu capul o lovitură liberă executată de Bastian Schweinsteiger. Era al patrulea gol pentru Mueller în Africa de Sud şi cel mai rapid de la CM 2010, după două minute şi 40 de secunde. Reuşita le-a permis europenilor să îşi facă jocul perfect pe contraatac în repriza a doua, iar Miroslav Klose a fost la finalizare în două rânduri, înainte şi după primul gol internaţional al lui Arne Friedrich. Klose, aflat la al 100-lea meci pentru naţionala Germaniei, l-a egalat pe Gerd Muller în clasamentul golgheterilor Cupei Mondiale din toate timpurile, cu 14 reuşite.

După ce Olanda a scos Brazilia şi Germania a scos Argentina, speranţele sud-americanilor se leagă de Paraguay şi Uruguay, însă o finală europeană pare cea mai probabilă, în ciuda faptului că echipe mari precum Italia, Franţa sau Anglia au părăsit prematur competiţia. Iar dintre echipele europene, gruparea condusă de Joachim Low se evidenţiază în mare favorită.

Au evoluat echipele:

Argentina: 22. Romero - 15. Otamendi (23. Pastore '70), 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze - 20. Maxi Rodriguez, 14. Mascherano, 7. Di Maria (16. Kun Aguero '75) - 10. Messi - 11. Tevez, 9. Higuain. Antrenor: Diego Armando Maradona.

Germania: 1. Neuer - 16. Lahm, 17. Mertesacker, 3. A. Friedrich, 20. Boateng (2. Jansen '72) - 6. Khedira (18. Kroos '77), 7. Schweinsteiger - 13. Muller (15. Trochowski '84), 8. Ozil, 10. Podolski - 11. Klose. Antrenor: Joachim Low.