Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Italia - Noua Zeelandă 1-1. Campioana mondială, ţinută în şah de războinicii Oceaniei

20 Iun 2010   •   19:16

Campioana en-titre, Italia a înregistrat al doilea rezultat de egalitate la Cupa Mondială din această vară, 1-1 cu Noua Zeelandă. Aflaţi pe locul 78 în lume, "All Whites" au preluat conducerea încă din minutul şapte în partida din grupa F, ca urmare a unei erori incredibile a lui Fabio Cannaavaro ce i-a permis lui Smeltz să înscrie.

Riccardo Montolivo a nimerit bara în minutul 27, pentru ca apoi Vincenzo Iaquinta să egaleze două minute mai târziu dintr-un penalty uşor acordat. Tommy Smith a primit cartonaşul galben pentru o tragere de tricou la Daniele De Rossi în careu, în urma unui corner.

Pe finalul primei reprize, Italia a beneficiat din plin de posesia balonului şi şi-a creat cu răbdare ocaziile, însă Noua Zeelandă s-a apărat precis şi în repriza a doua chiar a ieşit ameninţător pe contraatac. Neo-zeelandezii au avut chiar cele mai importante ocazii în repriza a doua, una venind tot ca urmare a greşelii lui Fabio Cannavaro, însă mingea a trecut la 30 de centimetri de bara porţii lui Marchetti.

Paraguay conduce acum grupa cu patru puncte, Italia şi Noua Zeelandă au câte două puncte fiecare, iar Slovacia ocupă ultimul loc cu un punct. Italia întâlneşte Slovacia în ultimul meci şi are nevoie de o victorie sau măcar de un egal cu goluri mai multe decât un eventual rezultat de egalitate dintre Noua Zeelandă şi Paraguay.

Au evoluat echipele:

Italia: 12. Marchetti - 19. Zambrotta, 5. Cannavaro, 4. Chiellini, 3. Criscito - 7. Pepe (16. Camoranesi '46), 6. De Rossi, 22. Montolivo, 15. Marchisio (20. Pazzini '61) - 9. Iaquinta, 11. Gilardino (10. Di Natale '46). Antrenor: Marcello Lippi.

Noua Zeelandă: 1. Paston - 4. Reid, 6. Nelsen, 5. Vicelich (21. Christie '81), 19. Smith - 14. Fallon (20. Wood '63), 11. Bertos, 7. Elliott, 3. Lochhead, 10. Killen (13. Barron '90+3) - 9. Smeltz. Antrenor: Ricki Herbert.