Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Olanda s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după 2-1 cu Brazilia

Olanda s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după 2-1 cu Brazilia

02 Iul 2010   •   19:02

Olanda a reuşit o revenire spectaculoasă în partida cu Brazilia din primul sfert de finală la Cupa Mondială şi s-a impus la capătul a 90 de minute de joc cu scorul de 2-1. Olanda merge astfel în semifinale, unde va întâlni câştigătoarea partidei dintre Uruguay şi Ghana, având aparent un drum uşor pentru finală.

Olandezii au avut totuşi de suferit vineri seara, predominant în prima repriză. Sneijder şi compania au fost de nerecunoscut şi Brazilia a dominat ostilităţile, reuşind chiar să deschidă scorul în minutul 10, prin Robinho. Multipla campioană mondială s-a relaxat însă prea devreme şi a tratat cu superficialitate ocaziile create până la pauză.

Acest lucru avea să se întoarcă împotriva elevilor lui Dunga în repriza secundă, când Wesley Sneijder, "ajutat" şi de brazilianul Felipe Melo, a dat tonul unei reveniri senzaţionale. În minutul 53, Sneijder, jucătorul care după ce a fost dat afară de Real Madrid a ajutat decisiv Inter Milano să câştige "tripla", a executat o lovitură liberă din afara careului, iar mijlocaşul defensiv al lui Juventus, Melo, a deviat balonul în poartă chiar din faţa lui Julio Cesar.

Sneijder a reuşit apoi o mare performanţă pentru înălţimea lui, trecându-şi numele pe lista marcatorilor cu o lovitură de cap plasată excelent în poarta Braziliei. Cinci minute mai târziu, Felipe Melo avea să îl calce intenţionat pe Arjen Robben şi să fie direct eliminat, părăsind Africa de Sud cu capul plecat şi fiind urmat apoi de coechipierii lui.

Brazilia era neînvinsă în ultimele 42 de meciuri disputate la Cupele Mondiale găzduite în afara Europei, ultima înfrângere datând din iulie 1950, în faţa Uruguayului.

Au evoluat echipele:
Olanda: 1. Stekelenburg - 2. Van Der Wiel, 3. Heitinga, 13. Ooijer, 5. Van Bronckhorst - 6. Van Bommel, 8. De Jong - 11. Robben, 10. Sneijder, 7. Kuyt - 9. Van Persie (21. Huntelaar '85). Antrenor: Bert Van Marwijk.

Brazilia: 1. Julio Cesar - 2. Maicon, 3. Lucio, 4. Juan, 6. Bastos (16. Gilberto Melo '62) - 13. Dani Alves, 5. Felipe Melo, 8. Gilberto Silva - 10. Kaka - 11. Robinho, 9. Luis Fabiano (21. Nilmar '77). Antrenor: Carlos Dunga.