Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Olanda şi Mexic fac spectacol total într-un meci amical încheiat 2-1 (VIDEO)

Olanda şi Mexic fac spectacol total într-un meci amical încheiat 2-1 (VIDEO)

Sursa foto: robin van persie
27 Mai 2010   •   10:40

"Portocala Mecanică" a câştigat primul meci de pregătire pentru Cupa Mondială, în faţa unei formaţii periculoase a Mexicului. Jucătorul lui Arsenal Londra, Robin Van Persie, a fost cel care a înscris ambele goluri ale batavilor, care au ratat însă o mulţume de alte ocaziii la poarta lui Ochoa. Nord-americanii, care pierduseră în urmă cu câteva zile şi în faţa Angliei, 1-3, nu au reuşit decât un gol de onoare, cu toate că au fost foarte prezenţi în atac.
Echipa lui Bert van Marwijk a arătat o mare poftă ofensivă în partida de miercuri de la Freiburg, în ciuda faptului că au lipsit din echipă vedetele Robben, Sneijder şi Van Bommel. Olandezii au marcat prin Robin Van Persie în minutele 17 şi 41, iar mexicanii prin Hernandez în minutul 73. Jucătorii batavi ar fi putut câştiga la o diferenţă mult mai mare, dar Dirk Kuyt şi Rafael van der Vaart au ratat cu seninătate ocazii mari.
Formaţiile de joc:
Olanda: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Braafheid (Anita '46) - De Zeeuw, Schaars (Engelaar '46) - Kuyt, Van der Vaart (Elia '70), Afellay - Van Persie (Huntelaar '64)
Mexic: Ochoa - Aguilar (Vela '55), Magallon, Moreno, Nilo - Castro, Torrado (J. dos Santos '88), Guardado (Juarez '46) - Blanco (Barrera '46), Hernandez, Medina (G. dos Santos '55)