Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Uruguay, ultima naţională calificată la Cupa Mondială. Vezi echipele care merg în Africa de Sud, în 2010

19 Noi 2009   •   04:41

Uruguay a completat lista echipelor calificate la Cupa Mondială 2010, după 2-1 la general, în barajul cu Costa Rica.

Uruguay a obţinut o victorie cu 1-0 în prima manşă, disputată în deplasare, şi părea pe drumul spre o calificare facilă după ce Sebastian Abreu a marcat cu capul, cu 20 de minute înainte de final.

Totuşi, Costa Rica a egalat după doar patru minute, prin Walter Centeno, astfel că ultimele 16 minute ale partidei au fost foarte încinse. Costa Rica s-a aruncat în atac în căutarea golului ce i-ar fi adus biletele pentru Africa de Sud, dar Uruguay a reuşit să păstreze rezultatul de egalitate, scor 1-1, şi să se califice la Cupa Mondială.

Iată echipele calificate la Cupa Mondială din Africa de Sud 2010:

AFC (zona Asia): Australia, Japonia, Coreea de Sud, Coreea de Nord
CAF (zona Africa): Algeria, Camerun, Coasta de Fildeş, Ghana, Nigeria, Africa de Sud (ţară gazdă)
CONCACAF (zona America de Nord şi Centrală): Honduras, Mexic, Statele Unite ale Americii
CONMEBOL (zona America de Sud): Argentina, Brazilia, Chile, Paraguay, Uruguay
OFC (zona Oceania): Noua Zeelandă
UEFA (zona Europa): Anglia, Danemarca, Elveţia, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Olanda, Portugalia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania.

Tragerea la sorţi a grupelor finale pentru Cupa Mondială din 2010 va avea loc pe 4 decembrie 2009, la Cape Town, în Africa de Sud.