Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Adversar România. Serbia s-a distanţat în fruntea clasamentului grupei a 7-a (VIDEO)

07 Iun 2009   •   01:15

Dacă România lasă impresia că a revenit în lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2010, Serbia şi-a continuat drumul aproape perfect cu o nouă victorie, cu ajutorul căreia s-a distanţat în fruntea clasamentului grupei a 7-a preliminare.

Penalty-ul transformat de Nenad Milijas i-a adus Serbiei victoria cu 1-0 în Austria şi un avans de cinci puncte în faţa Franţei. Golul decisiv a fost marcat încă din minutul şapte, în urma unei lovituri de pedeapsă acordate după faultul portarului Michael Gspurning asupra lui Danko Lazovic.

Austria a fost aproape de egalare la începutul reprizei secunde, când centrarea lui Stefan Maierhofer l-a lovit pe fundaşul Neven Subotic pe linia porţii.