Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Echilibru în deschiderea Cupei Confederaţiilor. Africa de Sud - Irak 0-0 (VIDEO)

Sursa foto: africa de sud
14 Iun 2009   •   19:09

Prima partidă a ediţiei 2009 a Cupei Confederaţiilor s-a jucat între naţionala ţării gazde, Africa de Sud, şi echipa antrenată de sârbul Bora Milutinovic, Irak. Emoţiile au incătuşat calitatea jocului de o parte, iar disciplina tactică nu a putut scoate calitate din talentul limitat al irakienilor, scorul rezultat fiind 0-0. Într-o grupă cu Spania şi Noua Zeelandă, cele două echipe trebuie acum să spere la rezultate pozitive cu ibericii pentru a ocupa locul 2 în Grupa A.
Faze puţine de poartă în partida de la Johannesburg din Africa de Sud, într-un meci în care Irak nu a reuşi să îşi creeze vreo ocazie adevărată, iar Africa de Sud a devenit periculoasă doar după minutul 70. Africanii au ratat o ocazie de singur cu portarul, dar cea mai mare oportunitate a fost irosită după ce un fotbalist în galben-verde, Bernard Parker, a fost lovit de mingea trimisă cu capul de un coechipier pe linia porţii adverse. Un ghinion teribil, care a dus la încheierea partidei cu scorul înregistrat încă din primul minut, 0-0.
În această seară, Campioana Europeană Spania îşi începe şi ea aventura sud-africană în faţa Noii Zeelande.