Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Astra merge în playoff-ul Europa League după o dublă victorie cu Slovan Liberec

Astra merge în playoff-ul Europa League după o dublă victorie cu Slovan Liberec

de M.T.    |    08 Aug 2014   •   09:35

Vicecampioana Astra a obţinut biletele pentru playoff-ul Europa League.

După victoria cu 3-0 din meciul tur, giurgiuvenii s-au impus şi în manşa a doua a duelului cu Slovan Liberec, scor 3-2.

Astra nu va fi însă cap de serie la tragerea la sorţi, care va avea loc astăzi, la Nyon.

Elevii lui Daniel Isăilă au deschis scorul în minutul 37, prin Enache, la capătul unui contraatac excelent, la care au mai participat Budescu şi Fatai.

Până la pauză, gazdele au reuşit să întoarcă rezultatul, graţie reuşitelor lui Sural şi Obrocnik

Lucrurile s-ar fi putut complica pentru Astra în debutul părţii secunde, atunci când cehii ar fi putut marca al treilea gol, însă Silviu Lung jr. s-a opus.

Vicecampionii României au egalat cu şapte minute înainte de final, când fostul dinamovist Rus a înscris cu un şut plasat din interiorul careului.

Rezultatul final a fost stabilit de Bukari, în minutul 89, după o frumoasă combinaţie cu William.

„Băieţii merită felicitaţi, pentru că a fost un joc de luptă. Cu atât e mai mare meritul lor pentru că am reuşit să câştigăm”, a declarat Isăilă, la finalul întâlnirii.

În acelaşi timp, tehnicianul Astrei a acuzat jocul dur al gazdelor, din cauza căruia giurgiuvenii au pierdut un jucător important.

„Arbitrul a permis intrări foarte dure. E important că am făcut faţă cu brio. L-am pierdut pe Laban pentru următorul meci cu siguranţă”, a precizat Isăilă.