Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj va disputa a doua finală consecutivă a Cupei României după 2-0 cu FC Vaslui (VIDEO)

29 Apr 2009   •   22:38

Deţinătoarea Cupei României, CFR Cluj, s-a calificat în ultimul act al Cupei României, după ce a învins în semifinale pe FC Vaslui cu 1-0. Golurile care trimit echipa campioană în a doua finală consecutivă a Cupei au fost marcate de Ruiz şi Pereira.

Prima ocazie a meciului a însemnat şi primul gol al semifinalei. Ruiz a fentat ieşirea la offside a vasluienilor şi l-a executat pe Kuciak, însă şutul argentinianului s-a scurs agonizant de încet în poartă. Replica băieţilor lui Moldovan nu s-a lăsat aşteptată, însă Nuno Claro l-a blocat pe Temwanjera. Ruiz i-a mai păcălit o dată de apărătorii moldoveni, dar Cânu şi apoi Kuciak au intervenit la timp, în timp ce lobul lui Mara nu i-a dat emoţii portarului slovac. În minutul 25 a avut loc cea mai discutată fază a primei reprize, galben-verzii solicitând penalty la intervenţia lui Sousa asupra lui Wesley. Avea să fie dealtfel şi ultima acţiune importantă înaintea pauzei.

Vasluienii au început ceva mai decişi partea secundă, dar Burdujan a irosit două şanse venite după acţini pe cele două benzi, cu Buhuş şi Milisavljevic ca protagonişti. Ardelenii nu s-au pierdut cu firea, dar Leao a trimis în tribune speranţele campionilor de a-şi mări avantajul, după câteva minute bara opunându-se la şutul în forţă al lui Pereira. Încă două ocazii, Burdujan şi Mara, care i-au evidenţiat pe cei doi portari, anunţau un final încins. S-a jucat pe contre, la o astfel de acţiune Pereira pecetluind calificarea clujenilor în ultimul act, acolo unde vor încerca să-şi păstreze în faţa Timişoarei trofeul cucerit anul trecut.