Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CS Otopeni ? FC Vaslui 0-2. Primele puncte în campionat sub bagheta lui Moldovan (VIDEO)

09 Noi 2008   •   20:05

În primul meci din campionat cu Viorel Moldovan pe banca tehnică, vasluienii au început prudent partida din deplasarea de la Ploieşti, acolo unde s-au întâlnit cu nou promovata CS Otopeni.
În prima repriză, ilfovenii au lăsat impresia că pot să câştige cele 3 puncte puse în joc, având în spate şi rezultatul bun din ultima etapă, remiza de la Craiova (2-2), dar s-au ?stins? treptat.
Elevii lui Moldovan, mai experimentaţi şi mai consistenţi în maniera de joc, au ştiut pentru ce au venit aşteptând un moment prielnic pentru a înscrie. După o primă repriză de tatonare, fără vreo strălucire aparte, moldovenii reuşesc să deschidă scorul în minutul 52, când Ljubinkovic înscrie printr-o defensivă rarefiată a gazdelor.
Neputinţa elevilor lui Bucurescu este evidentă, iar cei care vor înscrie sunt tot moldovenii în minutul 89, Burdujan aducând liniştea oaspeţilor. Prin reuşita sa, Lucian Burdujan, a marcat golul cu numărul 300 al actualei ediţii a Ligii I.
Arbitrul central al meciului, bucureşteanul Aurelian Bogaciu a arătat două cartonaşe galbene pentru gazde (Cristian Constantin şi Chihaia) şi unul pentru oaspeţi (Markovic).
CS Otopeni:
Pirgov, Dumitrescu, Nuno Diogo, Nibombe, Scarlatache, Vali Negru (Lazici`68), Mărgărit, Junior, Cristian Constantin, Kalle (Predescu`54), Liviu Ganea(Chihaia`62) . Antrenor: Marian Bucurescu
FC Vaslui:
Kuciak, Ghencev, Markovic, Burdujan, Gheorghiu (Buhăescu`71), Buhuş, Temwanjera (Nemanja Jovanovic`75), Ljubinkovic (Petar Jovanovic`78), N'Doye, Hugo Luz, Cânu. Antrenor: Viorel Moldovan
Iată ce au declarat cei doi tehnicieni după finalul meciului:
Marian Bucurescu, CS Otopeni:?A fost cel mai slab meci al nostru de cînd am preluat echipa. M-a deranjat atitudinea unor jucători. Vasluiul nici nu s-a chinuit. Mai mulţi jucători de-ai mei nu au vrut să alerge. Maniera de arbitraj a lăsat şi ea de dorit?.
Viorel Moldovan, FC Vaslui:?"Mă bucur că am scăpat de şirul de meciuri fără victorie în Liga I. Le-am transmis încredere jucătorilor, le-am readus plăcerea de a juca.Cupa UEFA rămîne obiectivul nostru, iar Cupa României rămîne pentru noi cea mai facilă cale de acces în cupele europene?