Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dorinel nu şi-a putut învinge foştii elevi: Oţelul Galaţi ? Steaua Bucureşti 0-1

23 Aug 2009   •   19:25

Revanşa lui Dorinel Munteanu faţă de Steaua, fosta sa echipă, a fost amânată, după ce bucureştenii au învins în deplasare, scor 1-0, Oţelul Galaţi, într-un meci cotând pentru etapa a 4-a a Ligii I.

Rănită în orgoliu după înfrângerea de pe teren propriu în faţa Unirii Urziceni, Steaua a reuşit o victorie chinuită la Galaţi, chiar dacă preţ de 15 minute a evoluat în zece oameni. Ca şi cu o etapă înainte, când Kapetanos a fost trimis la cabine mai devreme, Steaua a rămas fără un atacant pe teren, Bogdan Stancu fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene.

Era însă deja 1-0 pentru Steaua şi roş-albaştrii şi-au apărat avantajul oferit de Romeo Surdu, care a marcat după o acţiune creată de Andrei Ionescu, în minutul 59. Ionescu i-a pasat, pe culoar, lui Surdu, care a şutat pe lângă Kolev, de la marginea careului de 16 metri. La finalul partidei, patronul Gigi Becali l-a lăudat pe Ionescu: ?A fost demenţial, dar să nu şi-o ia în cap?.

În urma acestui rezultat, Steaua a acumulat 7 puncte şi a urcat pe locul 4, în timp ce Oţelul Galaţi a rămas cu 3 puncte, un gol marcat şi se află pe poziţia a 12-a.

Au evoluat echipele:

Oţelul: 12. Kolev - 3. Râpă, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 4. Siminic - 7. L. Iorga (9. Axente '84), 29. Giurgiu - 8. Antal, 30. G. Paraschiv, 23. Sălăgeanu (15. Ibeh '71) - 11. M. Matei (19. Nkongue '63). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Steaua: 1. Zapata - 31. Ninu, 15. Tudose, 17. Baciu, 18. Marin - 7. Szekely (10. Grzelak 90+1), 27. Al. Iacob (25. Onicaş '71), 19. A. Ionescu, 16. Nicoliţă - 28. Stancu, 11. Surdu (99. Bibişkov '86). Antrenor: Cristiano Bergodi.