Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui a debutat cu o înfrângere în noul sezon al Ligii I: 0-1 la Târgu Jiu

FC Vaslui a debutat cu o înfrângere în noul sezon al Ligii I: 0-1 la Târgu Jiu

08 Aug 2009   •   22:48

Echipa Pandurii Târgu Jiu a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, FC Vaslui, într-un meci din etapa a doua a Ligii I. Moldovenii au debutat astfel cu o înfrângere în actuala ediţie de campionat, după ce partida din prima etapă, cu Gaz Metan Mediaş, a fost amânată pentru 12 august.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Florin Stângă în minutul 12, când a reluat cu capul, din interiorul careului, o centrare a lui Hidişan. După gol, gorjenii s-au retras în apărare şi au forţat doar pe contraatac. Stromajer a fructificat o astfel de fază, în minutul 67, însă golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

FC Vaslui a atacat mai mult, însă Stanca a prins o zi mare în poarta Pandurilor şi niciuna dintre ocaziile oaspeţilor nu a fost finalizată. Gorjenii au obţinut astfel toate cele trei puncte puse în joc şi au urcat, cel puţin până la meciurile programate duminică, pe prima treaptă a podiumului Ligii I.

Au evoluat echipele:

Pandurii: 1. Stanca - 14. Popete, 4. Chibulcutean, 18. Martinovici, 6. Cardoso - 37. Hidişan, 21. Stângă, 5. Păcurar, 29. Grecu (24. Murgan '69) - 20. Stromajer (8. Lazici '82), 23. Raskovici (Arrieta '62). Antrenor Sorin Cârţu.

FC Vaslui: 81. Hăisan ? 14. Akakpo (Buhuş '45), 16. Zubar, 26. Farkas, 27. Sousa - 10. Gerlem, 4. Ghencev, 23. Pavlovici (20. Ljubinkovici '45), 9. Burdujan (18. Gângioveanu '69) - 19. Temwanjera, 80. Wesley. Antrenor Cristian Dulca.