Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui a învins pe Sportul şi păstrează şanse teoretice la titlu

FC Vaslui a învins pe Sportul şi păstrează şanse teoretice la titlu

Sursa foto: Foto: Intact Images
15 Mai 2011   •   20:24

Formaţia antrenată de Viorel Hizo a reuşit să se impună, duminică, pe teren propriu, în faţa ultimei clasate din Liga I, Sportul Studenţesc.

Deşi au controlat bine balonul, vasluienii nu s-au apropiat periculos de poarta lui Popescu în prima jumătate de oră a meciului. Prima ocazie semnificativă a însemnat şi primul gol, Bălace a reluat din şase metri o centrare de la Milisavljevici şi a înscris cu capul, în minutul 36.

Golul doi a venit după pauză, pe fondul unui joc mai motivat al elevilor lui Hizo, Pouga a înscris în minutul 58, iar două minute mai târziu, Adailton a dus scorul la 3-0.

Wesley a combinat frumos cu Adailton şi a înscris cu un şut plasat de la 14 metri. Pentru oaspeţi au marcat, în prelungirile meciului, Maxim din penalti ('90+1) şi Curelea ('90+3).

FC Vaslui a ajuns la 62 de puncte, ocupă locul trei în clasamentul Ligii I şi are nevoie de rezultate favorabile pentru a spera în continuare la titlu.