Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui - Astra Ploieşti 3-1. Debut victorios pentru Lăcătuş, pe banca moldovenilor

03 Oct 2009   •   20:32

FC Vaslui s-a impus cu 3-1 în prima partidă de sâmbătă a etapei a noua, în faţa nou-promovatei Astra Ploieşti. Victoria moldovenilor a consemnat totodată şi debutul victorios al lui Marius Lăcătuş pe banca echipei FC Vaslui, acesta preluând recent frâiele echipei de la Cristi Dulca.

Vasluienii au condus cu 2-1 la pauză, după ce Gerlem a preluat iniţiativa, în minutul 18, iar Temwanjera a dublat avantajul după jumătate de oră de joc. Gerlem a fost servit excelent de Wesley la marginea careului mic şi l-a învins cu un şut pe colţul lung pe Cristi Munteanu. În minutul 33, Temwanjera a reluat în gol cornerul bătut de Alfonso Delgado, în timp ce Paulinho a readus formaţia oaspete în joc, cu două minute înainte de pauză. Defensiva formaţiei vasluiene a făcut greşit pasul la ofsaid, Paulinho a rămas singur cu Hăisan şi a înscris cu un şut plasat de la marginea careului.

Milos Pavlovici a stabilit scorul final al partidei în minutul 64, după ce a împins balonul în poartă, de pe linie, în urma unei erori în defensiva ploieştenilor.

Au evoluat echipele:

FC Vaslui: 81. Hăisan - 15. Buhuş, 16. Zubar, 26. Farkas, 17. Bălace - 25. A. Delgado, 20. Ljubinkovici (30. R. Costin '77), 23. Pavlovici, 10. Gerlem (11. Milisavijevici '88) - 80. Wesley, 19. Temwanjera (21. N. Jovanovici '81). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Astra: 12. Cr. Munteanu - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun - 7. Paulinho, 6. Hatchi (15. Gafiţa '81), 16. V. Gheorghe, 8. Takayuki - 9. Djokici, 19. L. Ganea (14. G. Păun '69). Antrenor: Nicolo Napoli.