Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui ? Gloria Buzău 3-0. Echipa lui Viorel Moldovan confirmă din nou (VIDEO)

16 Noi 2008   •   17:54

FC Vaslui a întâlnit pe teren propriu ultima clasată din Liga I, Gloria Buzău, într-un meci în care jucătorii lui Viorel Moldovan erau favoriţi clari.
Buzoineii, deja cu un picior în liga secundă, au un singur obiectiv pentru acest sezon, îndeplinirea baremului obligatoriu de puncte, ei reuşind doar două egaluri în acest tur de campionat.
Primele minute obişnuite de tatonare aduc câteva faze reuşite pentru oaspeţi, irosite Tafer şi Fallardo. Vasluienii par să fi înţeles că adversarii lor pot fi periculoşi şi preiau controlul partidei, dominând mijlocul terenului. Inevitabilul s-a produs în minutul 12, când Gheorghiu intră în careul lui Arcaba, îl driblează şi trimite mingea spre poartă cu toate că fundaşul Luis Dias, a încercat printr-o alunecare să împiedice acest lucru.
După golul primit, elevii lui Marinică au luat cu asalt careul advers dar vasluienii au fost prudenţi închizând orice culoar spre poarta lui Kuciak. Profitând de faptul că oaspeţii neglijează faza defensivă, vasluienii au înscris din nou prin Burdujan şi aduce scorul de pe tabelă la 2-0.
La adăpostul avantajului confortabil oferit de scorul înregistrat la pauză, FC Vaslui nu a mai forţat în atac, dar au păstrat posesia în jumătatea adversă şi au reuşit să închidă tabela prin Temwanjera, în minutul 86.
Arbitrul central al întâlnirii, Robert Dumitru din Braşov, a arătat doar două cartonaşe galbene, ambele pentru gazde (Gheorghiu`71 şi Burdujan `76).