Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui şi CFR Cluj, în avantaj minim după manşa tur a play-off-ului Europa League

20 Aug 2009   •   23:51

FC Vaslui a obţinut un avans minim înainte de returul play-off-ului Europa League, învingând AEK Atena cu 2-1 pe teren propriu. O dublă a brazilianului Wesley a înclinat meciul în favoarea elevilor lui Cristi Dulca, la capătul unui meci echilibrat, prima repriză aparţinând gazdelor, iar a doua oaspeţilor.

Grecii vor fi însă mai încrezători în privinţa şanselor de a ajunge în grupele competiţiei, graţie golului marcat în deplasare de Ismael Blanco, din penalty. AEK va trebui totuşi să câştige returul de peste o săptămână pentru a-şi atinge obiectivul.

În cealaltă partidă disputată de o echipă din afara Bucureştiului în Europa League, CFR Cluj a încheiat la egalitate, 1-1, meciul disputat pe terenul lui FK Sarajevo. Ardelenii au început meciul în forţă şi au deschis scorul în minutul 19, prin Dani, după ce Kone a ratat o mare ocazie încă din minutul 2.

În ciuda golului primit, jucătorii lui Sarajevo nu s-au predat şi au luptat pentru egalare, Muminovic, Rizvanovic, Beloşevic şi Edin Dudo ratând câteva ocazii până la pauză. Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 77, prin Hadzic, după alte câteva ocazii ratate de elevii lui Mehmed Janjos.

CFR Cluj are astfel prima şansă la calificare, graţie golului marcat de Dani în deplasare, dar şi a rezultatului final pozitiv.

FC Vaslui - AEK Atena 2-1 (final), ora 21:00
Minutul 10 - Gerlem combină frumos cu un coleg şi ajunge singur în careul de 16 metri, dar Saja scoate şutul lui.
Minutul 20 - Hăisan scoate în corner şutul bine plasat de Djebbour.
Minutul 24 - Blanco scapă singur spre poarta lui Hăisan, dar semi-luftează de la 18 metri şi mingea iese afară.
Minutul 28 - Wesley deschide scorul pentru FC Vaslui, cu o lovitură de cap excelent plasată, în urma unui corner.
Minutul 51 - Hăisan respinge o minge în faţă, dar reluarea lui Makos se opreşte în plasa laterală.
Minutul 68 - Blanco egalează pentru AEK din penalty.
Minutul 82 - Ljubinkovic obţine un penalty. Wesley face 2-1!
Fluier final şi o victorie importantă pentru FC Vaslui, să sperăm că şi suficientă.

FK Sarajevo - CFR Cluj 1-1 (final), ora 21:15
Minutul 18 - Culio driblează frumos pe partea dreaptă şi centrează perfect în careu, de unde Dani a reluat în plasa gazdelor.
Minutul 26 - Kone înscrie cu o figură de karate, dar golul este anulat pe motiv de fault în atac.
Minutul 77 - Gazdele au reuşit să egaleze prin Hadzic.