Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui va juca finala Cupei României cu CFR Cluj, după ce a învins Braşov cu 4-0 în semifinale

15 Apr 2010   •   23:10

După ce în tur braşovenii au învins cu 1-0, fotbaliştii lui Marius Lăcătuş au răsturnat fără drept de apel rezultatul negativ din semifinalele Cupei României şi au reuşit să se califice în ultimul act al competiţiei. FC Vaslui a învins cu 4-0 Braşov în retur, dovedindu-şi astfel superioritatea reflectată şi de diferenţa de 14 puncte dintre cele două echipe în clasamentul Ligii I.

Raul Costin a deschis scorul pentru gazde în minutul 28, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, iar Wesley a dublat avantajul doar un minut mai târziu. Acelaşi Wesley putea tranşa disputa înainte de pauză, când a ratat un penalty trimiţând în bară.

Scorul avea totuşi să devină 3-0 în minutul 53, când Lucian Sînmărtean a trimis mingea de la 30 de metri, din lovitură liberă, şi nimeni nu a atins-o până în poartă. Orice speranţe ale braşovenilor să mai revină au fost spulberate în minutul 56, când Abdrudan l-a faultat dur pe Costly şi a fost eliminat.

Scorul final a fost stabilit în minutul 73 de Costly, care a împins din câţiva metri centrarea perfectă a lui Lucian Sînmărtean.

FC Vaslui va juca finala Cupei României cu CFR Cluj, liderul la zi al Ligii I. Finala va avea loc la Iaşi, pe 26 mai.

Au evoluat echipele:
FC Vaslui: 1. Kuciak - 14. Akakpo, 6. Gladstone, 3. Papp, 20. Milanov - 18. L.Sânmărtean (25. Delgado '88), 23. Pavlovici, 30. Raul Costin (8. Zmeu '82), 11. Milisavljevici (7. R. Neagu '89) - 80. Wesley, 13. Costly. Antrenor: Marius Lăcătuş.

FC Braşov: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 55. Nuno Diogo, 12. Cr.Ionescu - 14. M. Roman, 8. Grigore, 10. Ilyeş (15. Oros '59), 6. C. Munteanu (18. Cristescu '76) - 11. Zaharia, 19. Savici (9. Hadnagy '79. Antrenor: Viorel Moldovan.