Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 2-a: Oţelul Galaţi ? Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0 (VIDEO)

Liga I, etapa a 2-a: Oţelul Galaţi ? Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0 (VIDEO)

09 Aug 2009   •   20:16

Oţelul Galaţi şi Ceahlăul Piatra Neamţ au remizat, duminică, scor 0-0, într-un meci din etapa a doua a Ligii I. A fost un meci, în mare parte, plictisitor, dominat pe alocuri de Oţelul Galaţi, la invitaţia oapseţilor din Piatra Neamţ.

Gazdele au ratat o ocazie importantă în minutul 20, când Paraschiv a pătruns în careu şi a şutat pe colţul lung, însă Savu a reţinut cu siguranţă. Cinci minute mai târziu, Axente l-a încercat şi el pe Savu cu un şut de la 17 metri, însă goalkeeper-ul nemţean a respins în corner.

Cea mai notabilă ocazie a reprizei secunde le-a aparţinut tot gazdelor, după ce Marius Matei a reluat cu capul, de la marginea careului mic, dar mingea a fost deviată în corner.

În urma acestui meci, Ceahlăul a devenit a patra echipă nou-promovată care a obţinut un rezultat pozitiv în etapa a doua, după ce în prima etapă toate cele patru echipe venite din Liga a II-a au fost învinse pe teren propriu. Pentru nemţeni urmează însă un meci greu cu Dinamo, acasă, despre care se spune că ar putea să decidă soarta lui Bonetti în Ştefan cel Mare. De partea cealaltă, Oţelul Galaţi se va deplasa la CFR Cluj, unde are şanse minime de a obţine vreun punct, mai ales dacă este continuată evoluţia din partida cu Ceahlăul.

Au evoluat echipele:

Oţelul: 12. Kolev - 3. Râpă, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 4. Siminic - 10. Mojsov (7. L. Iorga '70), 29. Giurgiu - 8. Antal, 30. G. Paraschiv, 15. Ibeh (6. Pătraş '70) - 9. Axente (11. M. Matei '60). Antrenor: Dorinel Munteanu

Ceahlăul: 22. G. Savu - 2. Burlacu, 20. Floricel, 24. Forminte, 8. Barna - 6. Achim, 13. Onciu (27. Ferariu '86), 15. Bădescu, 26. Prodan (11. Tudosă '60) - 7. Cebotaru, 14. Gafiţa (19. Vincius '70). Antrenor: Florin Marin.