Antena 3 CNN Sport Fotbal intern LIGA I. U Cluj a obţinut prima victorie din acest sezon. Petrolul, doar egal acasă cu ACS Poli

de M.T.    |    05 Noi 2013   •   08:59

Universitatea Cluj a obţinut prima victorie din acest sezon, 3-1 cu Viitorul Constanţa, pe teren propriu, şi a părăsit ultimul loc al clasamentului, pe care a coborât Corona Braşov.

Singura echipă din Liga I fără succes după 12 etape, U Cluj a început tare meciul cu Viitorul şi, în minutul 23, conducea deja cu 2-0, graţie dublei reuşite de Lemnaru.

Gazdele au marcat al treilea gol în primul minut de prelungire, prin Borza, pentru ca imediat, Cârstocea să puncteze pentru constănţeni, cu un şut senzaţional din afara careului-

În urma acestui rezultat, clujenii urcă pe locul 17, cu 7 puncte, în timp ce Viitorul rămâne pe poziţia a 15-a, prima retrogradabilă.

Petrolul Ploieşti a ratat şansa de a se apropia la un singur punct de Steaua, echipa antrenată de Cosmin Contra remizând pe teren propriu cu ACS Poli Timişoara, scor 0-0.

Prahovenii ar fi putut însă obţine victoria, dar Dore a ratat un penalty în minutul 68.

Gazdele nu au putut profita nici de faptul că Poli a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Keita a fost eliminat în minutul 83 după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Într-o altă partidă desfăşurată luni, Oţelul Galaţi a câştigat cu 2-1 pe teren propriu în faţa celor de la FC Botoşani.

Oaspeţii au deschis scorul prin Cârjan, dar gălăţenii au întors rezultatul datorită reuşitelor lui Mişelăricu şi Henrique.