Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul a câştigat cu 1-0 amicalul cu Anderlecht. FC Vaslui, egal cu Sparta Praga

Sursa foto: Foto: gsp.ro
06 Iul 2011   •   10:59

Campioana României, Oţelul Galaţi, a reuşit să câştige primul amical din această vară chiar împotriva celui mai important adversar, Anderlecht Bruxelles, pe care l-a învins cu scorul de 1-0.

Deşi din teren au lipsit starurile Lucas Biglia, plecat cu naţionala Argentinei la Copa America, sau Romelu Lukaku, Ariel Jacobs a putut trimite în teren nume importante, precum Juhasz, Wasilewski, Kanu sau Suarez, iar belgienii au trecut repede la conducerea ostilităţilor.

Chiar şi aşa, cei care au marcat au fost gălăţenii, Gabi Paraschiv lobându-l elegant pe goalkeeperul lui Anderlecht, însă golul său a fost anulat corect pentru offside. Oţelul a îndrăznit mai mult după pauză, ocaziile lui Neagu şi Paraschiv anunţând reuşita lui Punosevac din minutul 81.

Dorinel Munteanu a început într-o formulă Grahovac - Râpă, Sg. Costin, Perendija, Z. Ljubinkovic - Giurgiu, Progni - Buş, Ibeh, L. Iorga - G. Paraschiv, în repriza a doua intrând şi Neagu, Chavez, Frunză şi Punosevac.

Adversar de marcă şi pentru FC Vaslui, echipa lui Viorel Hizo terminând la egalitate, scor 1-1, partida amicală împotriva vicecampioanei Cehiei, Sparta Praga.

Pavelka a deschis scorul în finalul primei reprize, când a transformat un penalty acordat în urma henţului comis în careu de Milanov, pentru ca Răzvan Neagu să egaleze în partea a doua, profitând de o greşeală în apărarea cehilor.

Moldovenii au evoluat în formula Cerniauskas - Milanov, Papp, Cânu, Jovanovic - Gerlem, Pavlovic, Costin, Adailton - Temwanjera, Wesley
pe parcurs mai fiind folosiţi Neagu, Annang, Milisavljevic, Gheorghiu, Gladstone şi Buhăescu.