Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 3-2. Temerile lui Napoli se dovedesc îndreptăţite (VIDEO)

Sursa foto: nicolo napoli
01 Dec 2009   •   16:53

Oţelul Galaţi a câştigat, de Ziua Naţională, partida amânată de Liga Profesionistă de Fotbal după îmbolnăvirea cu A H1N1 a unui jucător de la Astra. Echipa lui Dorinel Munteanu s-a impus, cu şansă, printr-un gol din minutul 90+1. Astfel, s-au adeverit vorbele antrenorului ploieştenilor, Nicolo Napoli, care declarase că amânarea partidei aduce un mare deserviciu Astrei, deoarece îi putea tăia avântul luat în urma victoriei cu Steaua.
Oaspeţii au fost cei care au marcat primii, prin Ibeh, în minutul 19, care a şutat imparabil din opt metri, din centrarea lui Viglianti. Egalarea a venit târziu, în minutul 76, când Liviu Ganea a părut să aducă un punct preţios echipei sale cu un şut precis de la 25 de metri. Doar patru minute a durat, însă,. scorul de 1-1, iar Pena a readus Oţelul în avantaj când a împins în poartă centrarea lui Gabi Giurgiu. Finalul partidei a fost unul de infarct, iar japonezul Seto a dus scorul la 2-2 în minutul 83, cu un nou gol din apropierea porţii.
Scorul final, de 3-2, a fost stabilit în primul minut de prelungire, când Ibeh a centrat la Iorga, iar acesta a ajuns la Iorga, care a protejat bine mingea şi a înscris de la 10 metri.
Au jucat echipele:
Oţelul Galaţi: 1. Baotic - 3. Râpă, 18. Costin, 16. Sârghi, 23. Sălăgeanu - 37. Viglianti (10. Mojsov '72), 29. Giurgiu - 7. Iorga, 15. Ibeh, 6. Pătraş (14. Ilie '65) - 9. Axente (27. Pena '79). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun - 14. Păun (9. Djokic '78), 7. Paulinho, 8. Seto, 16. Gheorghe - 11.Miranda, 19. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.