Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi învinge Vaslui cu 1-0 şi opreşte formaţia moldoveană din drumul spre Liga Campionilor

17 Mai 2010   •   21:06

FC Vaslui a ratat orice şansă de a se califica în sezonul viitor al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, luni, în deplasare, de Oţelul Galaţi, cu 1-0.

Unicul gol al partidei a fost marcat în propria poartă de Papp, la cinci minute după pauză, după o lovitură liberă executată de pe partea stângă de Viglianti şi o respingere în faţă a portarului Kuciak.

În urma acestui rezultat, FC Vaslui a rămas pe locul trei în campionat, la patru puncte de Unirea Urziceni, cu o etapă rămasă de disputat până la finalul sezonului, în condiţiile în care doar primele două echipe se califică în Liga Campionilor. FC vaslui va trebui astfel să se consoleze cu o prezenţă în Europa League.

De cealaltă parte, Oţelul Galaţi a urcat pe locul şapte în Liga I şi s-a apropiat la doar trei puncte de Dinamo şi de locurile de Europa League. Spre ghinionul lor, însă, chiar dacă egalează gruparea din Ştefan cel Mare la puncte, gălăţenii sunt dezavantajaţi de rezultatele directe: victorie cu 1-0 în "Groapă" şi înfrângere cu 2-3 pe teren propriu.

Au evoluat echipele:
Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sârghi (21. Perendija '43), 18. Sg. Costin, 14. S. Ilie - 26. Neagu, 29. Giurgiu (32. G. Paraschiv '72) - 8. Antal (20. Cojoc '89), 37. Viglianti, 11. Ochiroşii - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 3. Papp, 16. Zubar, 27. Luz - 23. Pavlovici - 31. Gheorghiu (11. Milisavljevici '62), 4. Genchev (8. Zmeu '68), 18. L. Sănmărtean (25. Delgado '83) - 80. Wesley, 9. Burdujan. Antrenor: Marius Lăcătuş.