Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi - Poli Iaşi 4-0. Grigoraş, învins clar de fosta echipă

Oţelul Galaţi - Poli Iaşi 4-0. Grigoraş, învins clar de fosta echipă

23 Oct 2009   •   17:50

Revenirea lui Petre Grigoraş la Galaţi a fost una nefericită, pentru că Oţelul a surclasat cu 4-0 noua sa echipă, Politehnica Iaşi, în etapa a XI-a din Liga I. Aceasta a fost prima victorie obţinută pe teren propriu de Oţelul Galaţi.

Gazdele au deschis scorul în minutul 37, când trei jucători au dejucat pasul la ofsaid al ieşenilor şi Gabriel Giurgiu a finalizat atacul. Oţelul s-a dezlănţuit apoi după pauză. Pleşca a respins şutul lui Pena din 6 metri, balonul a ajuns la Ibeh care a majorat diferenţa cu un şut din voleu, de la marginea careului de 16 metri, în minutul 50.

Trei minute mai târziu, Pena a căzut în careu în urma unui duel cu Pecnik şi arbitrul Teodor Crăciunescu a dictat penalty, eliminându-l pe fundaşul ieşenilor. Tot Pena a transformat şi lovitura de pedeapsă, în timp ce Gabriel Giurgiu a stabilit scorul fnal în minutul 73, când şi-a trecut în cont "dubla" cu un şut de la aproximativ 4 metri, lateral stânga, în urma unei lovituri libere.

Au evoluat echipele:

Oţelul: 12. Kolev - 3. Râpă, 16. Sârghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu (10. Mojsov '71), 29. Giurgiu - 7. L. Iorga, 15. Ibeh (9. Axente '77), 6. Pătraş - 27. Pena (30. Paraschiv '64). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Politehnica Iaşi: 12. Pleşca - 77. Buta, 15. Mihailov, 28. L. Munteanu, 5. Pecnik - 13. Cr. Bratu (7. Bersnjak '54), 23. Ad. Ilie, 8. Ignatov (18. Miclea '74) - 16. N. Viveiros, 21. Balde, 10. Cr. Constantin (11. Bujor '79). Antrenor: Petre Grigoraş.