Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Petrolul revine în cupele europene cu o victorie clară, 3-0 cu Vikingur

Petrolul revine în cupele europene cu o victorie clară, 3-0 cu Vikingur

de M.T.    |    18 Iul 2013   •   22:08

La primul meci în cupele europene după o pauză de 18 ani, Petrolul Ploieşti s-a impus fără probleme pe teren propriu în faţa feroezilor de la Vikingur, scor 3-0, în prima manşă a turul doi preliminar din Europa League.

Succesul echipei lui Cosmin Contra putea fi mai clar, dar Hamza a ratat o lovitură de la 11 metri în repriza a doua.

Ploieştenii au deschis scorul în minutul 26, prin spaniolul De Lucas, care l-a învins pe portarul oaspeţilor cu un şut din marginea careului, după un corner.

Gazdele şi-au dublat avantajul în startul părţii secunde, în minutul 49, atunci când Gicu Grozav a luat o acţiune pe cont propriu şi a înscris din apropiere, profitând şi de o gafă a golakeeperului lui Vikingur.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 68 de acelaşi Grozav, care a marcat cu o frumoasă lovitură de cap la colţul lung.

Cu un avantaj liniştitor după prima manşă, Petrolul se va deplasa în Insulele Feroe peste o săptămână, atunci când este programat meciul retur.